در روستاهاي بخش شانديز مهاجرت ، معکوس است

مهندس دونده بخشدار شانديز با عنوان اين مطلب که بر خلاف روستاهاي ديگر کشور، مهاجرت در طرقبه و شانديز معکوس است گفت: در شهرستان طرقبه و شانديز به علت وجود حوزه هاي گردشگري و جاذبه هاي طبيعي و .... مهاجرت در روستاهاي اين شهرستان معکوس بوده ، اين در حالي است که در ديگر مناطق ايران بيشتر روستائيان به شهرها مهاجرت مي کنند اما در شهرستان ما روستائياني که از منطقه خارج شدند به روستاي خود مراجعت نموده  و مهاجرت معکوس داريم.

 بخشدار شانديز افزود: خوشبختانه در چند سال اخير اکثر روستاهاي ما در جذب گردشگر موفق بوده که در اين راستا اقدامات خوبي در حوزه گردشگري براي جذب حداکثري گردشگران برداشته شده و دهياران اين بخش افرادي متخصص و با سواد بوده که در حل مسائل روستا تخصصي عمل کرده اند.

مهندس دونده اذعان کرد : در حال حاضر جمعيت بخش شانديز نزديک به 37 هزار نفر مي باشد که اين جمعيت از 2 شب تا 10 صبح اين عدد مي باشد زيرا جمعيت زيادي که به عنوان گردشگر يا مجاور وارد اين منطقه مي شوند از 10 صبح تا 2 شب مي توان گفت که به 5/1 ميليون نفر خواهد رسيد که اين نشان گر آن است حوزه اي که با آن روبرو هستيم مجال آن را نداريم که با شورا و دهياري غير متخصص روبرو باشيم و خوشبختانه اين تيم بسيار قوي مي تواند جمعيت سيال را مديريت کند.

مهندس دونده در خصوص توسعه فضاهاي باغي و ساخت و سازها در روستاهاي اين بخش اظهار کرد : در اين بخش زمينه براي ساخت و ساز و توسعه فضاهاي باغي و ويلايي فراهم است که در اين فرآيند ممکن است کمي و کاستي  وجود داشته باشد و اين را خودمان هم قبول داريم که بايد تلاش کنيم درصد تخلفات را به صفر برسانيم.

دونده در ادامه  گفت : خوشبختانه با نظارت هايي که صورت مي گيرد و تلاش فرمانداري و تخصصي که دهياران ما دارند تجاوز به حريم رودخانه و تخريب منابع و کاربري هاي غير مجاز را مديريت نموده و اميدواريم که در اين راستا موفق عمل کرده باشيم.

بخشدار شانديز روند صدور پروانه در روستاها را توسط دهياري منوط به داشتن طرح هادي در روستا دانست  و گفت : در بيشتر روستاهاي اين بخش که دهيار مسئوليت و نظارت دارد همگي داراي طرح هادي بوده که صدور پروانه توسط دهيار بلامانع مي باشد و براساس ضوابط و مقررات که وزارت  کشور براي ما تعريف کرده فرآيند صدور پروانه به دهيار مربوط مي شود.

وي در خصوص تخلفات ساخت و ساز در روستاها اذعان داشت : ما توانسته ايم تا حدودي جلو تخلفات را بگيريم و اگر چنانچه تخلفي در اين حوزه در بافت روستا انجام شود مرجع آن کميسيون ماده 99 قانون شهرداري مي باشد که مراحل خود را طي خواهد کرد و در خارج از بافت و طرح هادي هم مسئوليت آن به واحد خارج از حريم فرمانداري مي باشد که آن هم با تفويض اختياراتي که استانداري کرده کار انجام خواهد گرفت.

مهندس دونده گفت : در اين بخش حدود 5 روستا داريم که طرح هادي آن ها انجام نشده که يکي از مطالبات جدي ما تصويب و ابلاغ و اجراي طرح هاي هادي اين روستاها مي باشد.

بخشدار شانديز در خصوص تعاملات بخشداري با دهياري ها و شوراهاي روستاها بيان کرد : نزديک به 20 روستا در بخش شانديز داريم که داراي شورا و دهياري مي باشد و بخشداري به عنوان نماينده عالي دولت ناظر بر عملکرد آنها و پيگيري موضوعات و مباحثي که در روستا و شهر هست مي باشد که به لطف خداوند و مردم خوب اين منطقه يک وفاق و هم دلي در شهر و روستاهاي منطقه  وجود دارد که به جرأت مي توان گفت در جايي ديگر وجود ندارد.

مهندس دونده روستاهاي شانديز را بهترين مکان براي سرمايه گذاري برشمرد و اظهار کرد: رويکرد همه ما اقتصادي بود و در راستاي اقتصاد مقاومتي تلاش کرده ايم و به دنبال اين هستيم که روستا را به عنوان اولين کانون جمعيتي و اولين محلي که مي تواند تعيين کننده سرنوشت کشور باشد ، تقويت کنيم.

وي در ادامه گفت: خوشبختانه در چندسال اخير اتفاقات خوبي رخ داده است و جلسات موفقي با متوليان مجموعه هاي گردشگري شکل گرفته است. بعضي از پروژه ها که به دلايل مختلف ابتر مانده ، مثل تله کابين زشک در دست پيگيري ما مي باشد و براي کمک به اين پروژه گردشگري به دنبال پروانه و تسهيلات بانکي آن هستيم.

بخشدار شانديز از ديگر پروژه هاي عقب مانده را مجموعه شهرستاني نام برد و افزود: ما اينجا مي توانيم شانديز را به عنوان قطب گردشگري و اقتصاد در شرق کشور نام ببريم و شايد اتفاقاتي افتاده باشد که به گونه اي سرمايه گذاري را از ديدگاه بعضي افراد با مشکل مواجه کرده اما من به جرات عنوان مي کنم که امن ترين و منطقي ترين محل براي سرمايه گذاري و بازگشت سرمايه بخش شانديز است که در تمام فصول سال بازديد کننده خاص خود را داشته و بهترين و سالم ترين غذا ها در اين شهر طبخ مي شود.

مهندس دونده هرچند که نخواست به بحث محدوده و حريم طرقبه و شانديز به مشهد وارد شود اما دغدغه مردم را در خصوص تجاوز به حريم و محدوده شهرستان  ارزشمند دانست و گفت : مردم ما بايد آستانه تحملشان را بالا برده و شايد بعضي از مردم نتوانند با مسئولين ارتباط برقرار کنند و دسترسي داشته باشند لذا اين نشريه محلي، بهترين ماهنامه اي است که صداي مردم را به گوش مسئولين مي رساند.

بخشدار شانديز اظهار داشت: بخشدار در مقام و صلاحيت آن نيست که در خصوص حد و حريم شانديز و مشهد اظهار نظر کند و مسئوليت آن با فرماندار است اما ما پايبند مقررات و قانون تقسيمات کشوري هستيم.

دونده اظهار کرد: اين موضوع در دستور کار فرمانداري قرار گرفته و پيگير هستند و به عنوان يک راهبرد براي حفظ شرايط موجود و احقاق حق قانوني آن شوراي شهرستان گام هاي مثبتي برداشته است.

بخشدار شانديز افزود: در اين رابطه جلسه اي با شهردار مشهد و اعضاي شوراي اسلامي مشهد و مسئولين شهرستان طرقبه و شانديز برگزار شد که مصوب شد کارگروهي تشکيل و در جهت منافع هر دو شهر به منظور حل و فصل مسائل مورد اختلاف که در تصميمات سياسي به وجود آمده و منافع هر دو شهر در آن لحاظ شود، گام بردارد .

مهندس دونده در پايان گفت: ما در نزديکي کلان شهر مشهد هستيم و مشکلات ما به مشهد گره خورده است و اگر قرار است تغييري انجام شود بايد دست به دست هم بدهيم ، کمک کنيم و در جهت حل آن گام برداريم. مردم بايد اين را بدانند که مسئولين شهرستان مردانه پاي اين مساله ايستاده اند و خوشبختانه تا کنون هيچ تعدي و تجاوزي به مرزهاي ما نشده است.


چاپ   ایمیل

Related Articles