دوشنبه 7 اسفند 1396
Feb 26 2018
|
 
   

شانديز شاهكار آفرينش و نگين گردشگري ايران 

   اين بخش زيبا وباستاني در استان خراسان رضوي و به فاصله 15 كيلومتري شمال غرب مشهد مقدس  واقع شده است. شهرداری شاندیز از بدو تاسیس یعنی سال 1333 خدمات شایانی را جهت توسعه و معرفی شاندیز به عنوان قطب گردشگری داشته و هم اکنون بر اساس مصوبه ی هیات محترم وزیران به عنوان« منطقه ی نمونه بین المللی گردشگری» انتخاب و معرفی شده است.

شانديز در واقع «شاه دز»  يعني قلعه منصوب به شاهان بوده كه همين امرحكايت از وجود دژها و قلاع مستحكم در اين ديار دارد كه وصف این قلعه ها در كتب تاريخي ثبت و مضبوط است به علاوه وجود چنار كهن و 2700 ساله آن كه در طول زمان به عنوان مشهورترين و مهمترين معرّفه ي اين ديار مطرح بوده ، خود دليل ديگري ازپيشينه كهن اين مرز وبوم است . 

به منظور آشنايي هر چه بيشتر مسافران و زائران و مجاوران بزرگواري كه به جهت تكميل زيارت و تسكين و آرامش روح وجان به طبيعت زيبا و دلفريب بخش شانديزآمده و قدم بر ديدگان ما مي گذارند به معرفي جاذبه هاي گردشگري اين شهر در دو بخش جاذبه های گردشگری شهر شاندیز و جاذبه های گردشگری بخش شاندیز مي پردازيم. باشد كه با تشريف فرمايي و جستجوي اين جاذبه ها، خاطراتي به يادماندني و جاويد را در ذهن خود ماندگار سازيد.

·        جاذبه های شهر شاندیز:

  1) رستوران و مجموعه پذیرایی سنتی دهکده شاندیز : این مجموعه  جنب پارک بزرگ و طبیعی پردیس واقع شده است . در این محیط زیبا انواع سکونتگاه های سنتی و محلی مربوط  نقاط مختلف  ایران با شکوه خاص برپا شده  ؛ و محیطی است که اغلب جشنواره های منطقه مثل جشنواره ی غذاهای سنتی در این مکان برگزار می شود. همچنین در این مجموعه انواع غذا های محلی و سنتی ایرانی وبه ویژه شیشلیک شاندیز در محیطی زیبا و طبیعی و دلچسب برای میهمانان  سرو می شود .

2) پارك سرسبز پرديس : اين پارك با صفا درسمت چپ  حاشيه بزرگراه شانديزو پس از ويراني  واقع است . پاركي است بسيار بزرگ با درختان سرسبزعمدتا كاج وتوت كه هم به عنوان تفرجگاه استفاده مي شود و هم به عنوان تنفسگاه شهر مشهد به حساب مي آيد . در جنب همین  پارك مجموعه پذيرايي و توريستي دهكده شانديز قرار دارد .

3) مجموعه ي ورزشي ثامن الائمه : اين مجموعه ورزشي كه در زميني با دهها هكتار وسعت احداث شده درنوع خود در استان خراسان و حتي در كشور بي نظير است . در اين مجموعه انواع فضاهاي ورزشي جهت رشته هاي مختلف احداث شده است كه در طول هفته مورد استفاده اهالي ورزش قرار مي گيرد.  مجموعه ورزشي ثامن به دليل واقع شدن در بخش شانديز نقش مهمي در ارتقاي ورزش منطقه دارد . مسير رسيدن به اين مجموعه از دو مسیر امکان پذیر است ، يكي درب اصلي آن كه در سمت چپ جاده شهرك صنعتي واقع است و مسير ديگر در بزرگراه شانديز نرسيده به پل چهل بازه مي باشد.

4)  تفرجگاه  چهل بازه : اين تفرجگاه با پهناي مناسبي كه دارد و رودخانه اي كه از آن مي گذرد يكي از مكان هايي است كه در فصل بارندگي مورد توجه بسياري از مسافران ومجاوران قرار مي گيرد . اين تفرجگاه در حاشيه پل چهل بازه ( خليج فارس ) و در ابتداي بلوار امام رضاي شهر شانديز واقع است .

5) شهر شانديز و شيشليك آن :   شيشليك غذاي انحصاري شانديز است وبدون شك  يكي از مهمترين عوامل شهرت و شوكت شانديز امروز محسوب مي شود. توليد وپخت ماهرانه ي اين غذاي لذيذ ، در كنار سرويس کامل آن  وپذيرايي در رستوران هاي با صفا وزيباي شانديز خاطرهاي به ياد ماندني در ذهن وجان مسافران ومجاوران مي گذارد .امروزه وجود رستوران هاي مجلل و باصفايي همچون : ارم ، حسين شيشليكي ،ملل،دهکده ، ديدار ، بهارستان ، شايان ، ماهان ، نهارخوران ،پارس و...وهمچنين مجموعه ي پديده شانديز نقش مهم وتعيين كننده اي در رونق اقتصادي وشهرت شانديز دارد.

6) شهر رويايي پديده شانديز : مركز تعطيلات ، سرگرمي و خريد پديده شانديز در زميني به مساحت 50 هكتار با زير بنايي بالغ بر1110000متر مربع در مركز شهر شانديز در حال ساخت است كه تا حدود يك سال ديگر به بهره برداري كامل مي رسد  . اين مجتمع قرار است به يك مركز مهم خريد و فروش ، تفريح و گذراندن اوقات فراغت تبديل گشته و به انبوه بازديد كنندگان مقيم مشهد و زائران ارجمند آستان مقدس امام هشتم (ع) خدمات خود را ارائه نمايد .اين مركز از بخش هاي متنوع با كاربري هاي متفاوت مانند هتل پنج ستاره ، مجتمع بزرگ فرهنگي ، پارك آبي ، مجتمع اداري ، مجتمع آپارتمان هاي مسكوني ،باغ گل ها ، شهر بازي سر پوشيده و مركز بزرگ خريد  تشكيل شده است كه از اين ميان هايپر ماركت و مركز خريد بزرگ و با شکوه آن و همچنین پیست اسکیت روی یخ  راه اندازي و دایر است.

7) بازار صنايع دستي شانديز : اين بازار كه بيشتر در پيرامون ميدان وليعصر مي باشد به لحاظ اينكه معرّف پيشينه صنايع ارزشمند دستي شانديز است از اهميت ويژه اي برخوردار است . در اين بازار توليدات مختلف دستي ازجمله پوستين و محصولات پوست ، توليدات سنگي مثل هركاره، سبدهاي گوناگون چوبي و... به چشم مي خورد .

لازم به توضيح است كه صنايع دستي عمده ي شانديز را در گذشته قالي ، پوستين ، سنگ آسياب ، سنگ مرمر سبز و...تشكيل مي داده است كه شهرت جهاني داشته است .

8) بلوار آبشار شهر شانديز : اين بلوار كه در شهر شانديز وپس از ميدان امام (ميدان چهارم) شانديز قراردارد  در حقيقت بلوار و آبشاري است كه  بر روي آبشار قديمي شانديزايجاد شده است .  اين آبشارخاطره انگيز به جهت كشش و شيب مناسب و موقعيت  در نوع خود بي نظير است در انتهاي اين آبشار تنديس هايي جذاب با موضوع آب نصب شده كه از آثار ارزشمند استاد سيد مرتضي حسيني پور (نقاش و مجسمه ساز معروف شانديز) است .

9) پارك طبيعي شهرداري شانديز :  شانديز به دليل موقعيت ويژه ي اقليمي ، ارتفاع مناسب  و قرار گرفتن در دامنه ي رشته كوه زيباي بينالود ، داراي آب وهواي بسيار مطلوب ، وبه موازات آن درّه هاي آباد وسر سبز مي باشد . اين استعداد ودر كنار آن خونگرمي ومهمانوازبودن اهالي اين خطّه ، سبب شده كه از دير باز مردمان بسياري ، از نقاط مختلف براي روز ها ، هفته ها ، ماه ها ، سال ها  ويا براي هميشه اين سرزمين  را براي زندگي وسكونت بر گزينند و شانديز از جمله نقاط مهاجر پذير باشد . همين قابليت ها سبب شد كه بر اساس مصوبه هيات محترم دولت در سال 84 شانديز به عنوان« منطقه ينمونه ی بين المللي  گردشگري» شناخته شود وبرنامه هاي جامعي برايش تعريف گردد . و اما  پارك طبيعي شهرداري با وسعتي بالغ بر40 هكتار  در كنار رودخانه با صفاي شانديزو درختان سر به فلك كشيده آن ، بوستان مناسب ،مجهز وباصفايي است كه حاصل تلاش ، مديريت   وسرمايه گذاري درست شهرداري بوده ودر نوع خود كم نظير است.در اين پارك امكانات مختلفي از جمله :  نمایشگاه آثار تاریخی و فرهنگی ، رستوران ، نماز خانه ، سرويس هاي بهداشتي ، وسايل بازي و سرگرمي ، وسايل ورزشي ، آلآچيق ، پل معلق و...

10) نمایشگاه آثار تاریخی و فرهنگی شهرداري شانديز ( موزه) : اين نمایشگاه در پارك طبيعي ودر كف رودخانه شانديز واقع است . مكان فرهنگي دیدنی و مناسبي است كه درآن مي شود به فرهنگ و گذشته مردمان اين ديار پي برد . درنمایشگاه مذكور آثاري ارزشمند همچون تابلو ها و نقاشي استاد حسيني پورنقاش و مجسمه ساز معروف شانديز ، عكس هاي قديمي شانديز ، فيلم هاي مستند با موضوع شانديز قدیم ،ابزار و وسايل قديمي ،سنگ قبور قديمي،سنگ نگاره ها،حيوانات تاكسيدرمي شده  و... در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است .

11) شهرك توريستي گلستان شانديز : اين شهرك كه در تپه هاي حاشيه رود خانه شانديز واقع است واز مسير ميدان وليعصر و خيابان مصلي مي شود به آن رسيد  از نقاط ديدني و زيباي شانديز است . پلي كه بر روي رودخانه جهت اتصال شهر شانديز به اين شهرك احداث شده بسيار با شكوه و تماشايي است ايستادن بر روي اين پل و تماشاكردن مناطق زير دست و باغ و بوستان هاي پيرامون، روح انسان را تازه مي كند . از اين پل كه عبور كني بلوار و ميدان بزرگ وزيبايي است كه ما را به ساختمان هاي زيبا و باشكوه اين شهرك رهنمون مي كند  كه هم خود آنها وهم فضاي اطراف آنها بسيار زيبا و دلچسب است.

12) درياچه مصنوعي شهرداري : اين درياچه كه درجنب شهرك گلستان گلستان ايجاد شده است از نقاط جذاب و ديدني شانديز است كه مي توان گفت طرح احداث اين درياچه يكي از بهترين منطقي ترين و زير بنايي ترين طرح هاي شهرداري بوده كه علاوه بر جذب گردشگر كمك شاياني به توسعه وپايداري فضاي سبز بخش شانديز داشته ضمن اينكه غير مستقيم به توسعه ورزش شهرستان  كمك مي كند چه از لحاظ ورزش هاي آبي و چه از اين نظر كه تامين كننده ي آب مورد نياز زمين چمن جنب اين دريا چه است . لازم به ذکر است که شهرداری شاندیز با واگذاری این منطقه به یک سرمایه گذار با تجربه به دنبال ایجاد یک مرکز توریستی و گردشگری بسیار دیدنی و جذاب  در پیرامون این دریاچه است.

13) خانه كمري و پنجه علي : در محله خادر شانديز يكي از بي نظير ترين ابنیه ها و جاذبه هاي گردشگري وجود دارد اين اثر شامل مجموعه اي است از بنا ها و آثاري سنگی كه به همت مردان روزگاران قدیم در دل كوه ايجاد شده است و شكي در آن نيست كه اين بناها از آثار دوران غار نشيني مردمان بومي و قديمي اين نقطه است . دو خانه به شكل دخمه در دل كوه چنان جذابيتي دارد كه براي لحظاتي انسان را به گذشته هاي دور مي برد . در بالاي اين دو دخمه نيز آثاري ديگر همچون پله ها ،حوضچه ها و طاق هايي كه بر سنگ كوه كنده شده كه شكوه و عظمت خاصي دارد .همچنين چشمه و قناتي كه در جلو اين دو خانه كمري هست به همراه درختان بلند چنار مقابل آن بسيار دلفريب و آرامش بخش است .

به فاصله ي يك كوچه باغ نه چندان طولاني ودر پيشاني يك صخره اثر ديگري هست كه «پنجه ی علی» نامیده می شود این اثر شامل رد  كف دستی است بر پیشانی کوه كه اهالي آن را پنجه علي مي نامند و براي آن تقدسي قائل هستند و معمولا درپاي  آن نذر و نياز مي كنند . پيرامون اين اثر هم با صفا و ديدني است .

14) بوستان سرخانديز و شاتوت کهن آن : يكي از طرح هاي چند منظوره و مهم بخش شانديز كه در دست مطالعه و برنامه ريزي است طرح ايجاد بوستان سرخانديز است . كه انشاءا... قرار است در منطقه ي زيبا و بسيار خوش آب وهواي سرخانديز احداث شود . اين طرح شامل چندين بند ذخيره آب و در كنار آن امكانات گردشگري است . اما چون از منطقه ي سرخانديز حرف به ميان آمد نمي شود از درخت شاتوت بسيار كهنسال آن چيزي نگفت . درختي كه با وجود نامهرباني ها ي روزگارهمچنان سبز وسر زنده است و هر ساله كام رهگذران را با ميوه ي خود ترش و شيرين مي كند. حتما اين درخت را ببينيد چون ديدني است. سرخاندیز منطقه ای است واقع در پشت آرامستان شاندیز.

·        جاذبه های بخش شاندیز:

  1) قلعه ي  تاريخي حسين آباد: اين قلعه كه ازجنس خشت وگل است از معدود قلاع تاريخي به جاي مانده در منطقه است كه از گزند روزگار تا حدودي در امان مانده و همين موضوع ضرورت و اهميت رسيدگي به آن را دو چندان مي كند اين قلعه در ابتداي بزرگراه وجاده شانديز و به فاصله كمي از دو راهي شانديز طرقبه    ، (جنب ساختمان فرمانداري ) قرار دارد. قلعه حسين آباد به لحاظ طرح ونقشه و معماري بي نظير است واگرچه در اثر بي توجهي قسمت هايي از آن تخريب و ويران شده اما همچنان شكوه و عظمت خود را حفظ كرده است .اين قلعه داراي  قسمت هاي مختلفي است كه به طور كلي همه ي ويژگي هاي  قلعه هاي قديمي  ايران دارا است . بخش هايي  همچون  ديوار هاي بلند ، برج هاي گوناگون ،ارگ ، شاه نشين ، اتاق هاي مختلف ، حياط ، حوض خانه، طويله ، انبار و... كه آثاري از آنها باقي مانده است.

2) سنگ شتر : يكي از جاذبه هاي ديدني و جالب بخش شانديز وجود دها سنگ نگاره در سرتاسر،دره ها و حواشي رودخانه و دامنه كوه هااست وسنگ شتر يكي از كم نظيرترين آنهاست . سنگ شتر نامي است كه اهالي منطقه بر سنگي بزرگ و سياه نهاده اند كه بر روي خودآثار هنر نمايي هاي مردمان بوميي كه در دوران ماقبل تاريخ ونوسنگي مي زيسته اند را به يادگار گذاشته است . نقش هايي كه امروزه ما به آنها سنگ نگاره يا هنر صخره اي مي گوييم . اين سنگ نگاره ي بي نظير و شگفت انگيز در امتداد مسير جاده شانديز وبه فاصله ي سه كيلومتري قلعه حسين آباد و سمت چپ روستاي دهنو واقع است . در اين مسير به محض رسيدن به پيچ دهنو و رد كردن آن به اولين دور برگردان كه رسيديم بايد به سمت مشهد بپيچيم   و وارد اولين فرعي شويم   ،پانصد متري كه جلو برويم جنب باغ آستانه و پاي كوه ، سنگ هاي سياهي از نوع گرانیت خود نمايي مي كند كه برروي آنها نقش هاي مختلفي ازجمله انسان كماندار و مراسم شكارو همچنين  حيوانات مختلف از جمله شتر ، بز كوهي ،و... جاودانه نقش بسته اند.همچنين در اين محوطه باستاني حوضچه ها يا فنجان نماهايي وجود دارد كه در دل صخره ها كنده شده  كه البته  كاربرد آنها دقيقا مشخص نيست .

3) چاپارخانه صفي آباد : اين اثر يكي از بناهاي تاريخي و پر كاربرد در مسير راه قديم شانديز به مشهد بوده است . وآن محلي بوده است براي استقرار و اقامت مسافران ،  زائران و كاروان هاي ولايت توس .  ابنيه و دیوارهای این اثر از جنس خشت و گل است . اين چاپارخانه داراي تاقچه ها و حفره هاي زيادي در درون ديوار هاي پيرامون خود است كه به جهت بستن چارپايان و آذوقه ي آنها مورد استفاده قرار مي گرفته است .

4) شهرك مبل ويراني : اين شهرك كه در نوع خود بي نظير است در كيلومتر ده بزرگرا ه مشهد شانديزو در نزديكي ويراني واقع است . دهها نمايشگاه مجلل بزرگ و كوچك در دو طرف جاده انواع توليدات چوبي را با تنوع زياد وقيمت هاي مناسب به علاقه مندان و مشتريان عرضه مي كند .محصولاتي كه عمدتا توليد خود منطقه است ونقش مهمي در اشتغالزايي براي اهالي ايفا مي كند .

5)پيست موتو كراس : اين پيست موتور سواري در حاشيه ي سمت چپ جاده ودر نزديكي شهرك مبل ويراني در دامنه ملايم كوه واقع است و داراي امكانات خوب و مناسبي  جهت علاقه مندان به اين رشته است و معمولا در روزهاي تعطيل اين پيست داير است ومشتاقان زيادي دارد .

6) رباط ويراني ( موزه مردم شناسي ) : اين رباط درحاشيه راست جاده و در بافت اصلي  ويراني كه از نقاط تاريخي بخش شانديز است قرار دارد. اين رباط يا كاروانسرا از بناهاي دوره تيموري است و ازجنس  آجر وسنگ ساخته شده با توجه به اينكه ويراني بر سر شاهراه نيشابور- شانديز - توس و مشهد واقع گرديده ضرورت وجود اين رباط در آنجا كاملا محسوس بوده است اين بنا كه پس از گذشت سال ها به شدت تخريب شده بود در سال 77مرمت آن آغازو   پس از مرمتدرب آن در سال 1385  به عنوان اولين موزه مردم شناسي روستايي استان خراسان به روي بازديد كنندگان باز شد .اين موزه داراي 9 غرفه با طاق هاي جناغي است كه 8غرفه به صورت قرينه در روبرو يك غرفه در انتها قرار گرفته و نقشه ي آن تقريبا مستطيل است ودر آن مشاغل سنتي منطقه از جمله قالي بافي ، پوستين دوزي، سبد بافي ، آهنگري ، مسگری ، عطاری و...معرفي شده است.

7) قبرستان قديمي ويراني : اين قبرستان در حاشيه سمت چپ ويراني ودر شيب ملايم كوه  واقع است . از آنجایی که ويراني قطب مهم خانقاهي خراسان بوده در این آرامستان بسياري از شيوخ و عارفان نامي مدفون هستند . از ويژگي هاي اين گورستان وجود سنگ قبرهايي است كه اغلب جنبه هنري و تاريخي داشته و هريك مي تواند به منزله ي برگي از تاريخ اجتماعي اين خطه باشد . سنگ قبرهاي اين گورستان بيشتر از نوع محرابي ، صندوقي ولوحي است .

لازم استعرض شود كه تقريبا در همه ي نقاط بخش شانديز گورستان ها ي تاریخی و قديمي با سنگ قبر هاي ارزشمند وجود دارد كه معرّف قدمت واهميت اين منطقه است از جمله قبرستان هاي شانديز ، ابرده ، گراخك و زشك .

8) مزار ويراني : اينمزار در ميان باغات ويراني ودر حاشيه قلعه معروف لنگر واقع شده است كه از چندين مسير ميشود به آن رفت .يك مسير از طريق راه شانديز به شهرك صنعتي است. از دو راهي حدود يك كيلومتر كه رد شويد  در سمت چپ تابلو سبز رنگي هویدا می شود كه بر روي آن نوشته بقعه متبرك مزار ويراني.مسير ديگر از خيابان مجموعه ورزشي ثامن است كه در قسمت انتهايي اين خيابان در سمت راست، كوچه فرعي دیده می شود كه مارا به اين بقعه رهنمون مي كند . اين بقعه مدفن شيخ اخي قتلق شاه ويرانچي از شيوخ بزرگ كبرويه در قرن هشتم و نهم قمري  بوده كه ابتدا به عنوان خانقاه و محل درس ووعظ ایشان  استفاده می شده و پس از مرگ وی ، آرامگاه اين عارف بزرگ شده است.  بنا ی این بقعه آجري است با نقشه اي به شکل چهار ضلعي و شامل فضاهاي مركزي ، سه ايوان و گنبدي بر فراز این بنا .  پيرامون این بنا هم فضاي سبز، درختان تنومند و قنات آب وجود دارد كه  به عنوان تفرجگاه مورد استفاده واقع می شود.هچنين قلعه لنگركه در فاصله ي اندكي از مزار واقع است به همراه درخت چنار كهنسال  و قنات پر آب آن از جاذبه هاي اين محوطه تاريخي است .

9) قنات ها و كاريز هاي شانديز : در شانديز تعداد زيادي قنات توسط هنرمندان اين رشته احداث گرديده كه طول كوره ي بعضي از آنها به چندين كيلومتر مي رسد . از مظهر اين قنات ها آب سرد و گوارايي بيرون مي آيد كه علاوه بر كاربرد كشاورزي  جان تشنگان را سيراب مي كند از جمله اين قنات ها مي توان به: قنات زيبا و پر آب محله (در منطقه سرخانديز ) ،قنات حاج فتح ا... ( كاريزنو اكبري ها ) قنات عندليب ( در بازه حافظ )، قنات قرقي ( واقع درمسير پديده به دشت بهشت) ، قنات كاريزنو (واقع در مسجد صاحب الزمان ) و ساير قنات هاي آبادي هاي اطراف از جمله ويراني ، حصار سرخ ، سر آسياب ،كلاته ابراهيم خان ، گراخك ، ابرده و... اشاره كرد.

10) بقعه شيخ حافظ ابردهي : حافظ بهاء الدين عمر ابردهي از تربيت يافتگان اخي علي قتلق شاه صاحب بقعه ي مزار ويراني است او خليفه و جانشين اخي علي بوده اما در ابرده كه همسايه ي غربي ويراني است مي زيسته و بنا بر سنگ قبر طبيعي بسيار نفيسي كه در محل قبر وي در گورستان ابرده مي باشد به سال 809 هجري قمري در گذشته است اين بقعه درانتهاي بلوار سرخانديزو در قبرستان ابرده پايين واقع است كه گنبد سبز رنگ آن از دور هويدا است . اين مزار تا سال 78 به شكل فرسوده و قديمي بود وپس از اين سال توسط علاقه مندان بناي  آن مرمت و جديد گرديد.

11) ييلاق ابرده : ابرده منطقه اي  بسيار تاريخي وخوش آب وهوا است كه به لحاظ گردشگري داراي جاذبه هاي ويژه است . از ويژگي ها وجاذبه هاي اين خطّه وجود درّه اي سرسبز و انبوه در امتداد رود خانه است كه موجب رونق آن شده است و به موازات آن شغل اكثر اهالي رستوران داري و خدمات پذيرايي و گردشگري است . در سال هاي اخير ايجاد رستوران ها و استراحتگاه هاي مناسب و زيبا سبب رشد صنعت گردشگري در اين مسير شده است .

12) كوه كمر بريده غار شوپز : كوه كمر بريده منطقه ي متبركي است كه در امتداد ييلاقات ابرده ودر مسير رودخانه واقع است اين اثر كه در بلندي دامنه كوه ودر سمت چپ جاده ابرده به زشك واقع است شامل دو سنك بزرگ و عمودي شكل است كه از ميانه آن جوي آبي در جريان است كه اهالي دررابطه با همين دو كمر عمود و آب جاري در آن معتقد به معجزاتي هستند و معمولا به آن مكان رفته و نذر و نذوراتي مي كنند.

از مكانهاي ديگر مسير جاده سر سبز ابرده به زشك غار شوپز است كه در سمت راست جاده واقع است و عده اي معتقدند از مكان هايي است كه به جهت اختفا در دوران مغول و دوران بعد مورد استفاده ي اهالي واقع مي گرديده است .

13) طبيعت زشك : اين منطقه ي سر سبز و تاريخي از قديم الايام جزء تفرجگاه ها و ييلاقات اصلي بخش شانديز محسوب مي شده است .وجود چشمه سارهاي بسيار و به موازات آن رودخانه زيبا موجب شده كه مردمان سخت كوش اين ديار با تلاش و پشتكار به توسعه باغات و فضاهاي سرسبز اشتغال داشته باشند .وجود كوه ها و قله هاي معروف همچون قله بينالود ، فلسكه زشك ،چمن و... سبب شده كه در ايام مختلف سال دوستداران كوه و طبيعت به اين منطقه رجوع كرده و ساعاتي را در كنار طبيعت سپري نمايند. گيلاس و سيب زشك در ايران شهرت بسزايي دارد.از نقاط تاريخي اين ديار قلعه حصار ، قلعه كردي و رباط شاه عباسي در بين كوه هاي زشك به نيشابور را مي توان نام برد .

14) جاذبه هاي  كلاته ابراهيم خان : كلاته ابراهيم خان يكي از نقاط سرسبز و آباد بخش شانديز است وجود چندين رشته قنات با آب فراوان در كنار صميميت و صفاي مردمان اين دياراز جذابيت ها و نكات مثبت اين آبادي است . همچنين در اين ديار آثار تاريخي خوبي از جمله چندين برج و... بر جاي مانده است .

15)قلعه قدیمی و ثبتی چاهشک از بناهای عهد قاجار در بخش شاندیز  در 10 کیلومتری از دوراهی مشهد به شهرستان  واقع گردیده که از خشت و گل ساخته شده در روستای چاهشک بخش شاندیز واقع گردیده است.

Picture 013.jpg

16)مزار موسوم به پیر کاکلی زیارتگاه واقع در  کیلومتر 5 محور مشهد به شاندیز روستایفیانیودرختقدیمیچندصد ساله  آن.

IMG_1460.jpg

17)سنگ نکاره های کهن شهرستان در مسیرگراخک تختهمایانپرنوازداغستانکمرمقبولاسربرجو...  پراکنده شده که قدمت این نقش ها به دوران نوسنگی باز میگردد.هدف از این نقشها نشان دادن محل زیستگاه های طبیعی حیوانات در محدوده های مورد نظر بوده است.

IMG_4482.JPG