بهترین گزینه جهت توسعه پایدار و تحقق شعار مثلث طلایی

بهترین گزینه جهت توسعه پایدار و تحقق شعار مثلث طلایی

همانطوری که در شماره پیشین اشاره شد ، یکی از پروژه های تعطیل شده و معوق در منطقه ، منطقه نمونه بین المللی گردشگری شاندیز است . پروژه ای که در زمان خویش به جهت دربردارندگی و افق تعریف شده در آن ، امید می رفت تحول شگرف و بزرگی در حوزه های اقتصادی ، جذب سرمایه ، اشتغال

آفرینی ، حفظ اراضی و محیط زیست و... ایجاد نماید ، به جهت تغییر سیاست دولت ها و نوع نگرش آن ها به مقوله گردشگری و بی مهری های صورت گرفته ، اجرای آن متوقف و با فوت مرحوم مهندس شهرستانی به فراموشی سپرده شد .  براساس تصویب‌نامه هیئت‌وزیران در روز 11/5/84 و بنا به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری 7 منطقه در سطوح بین‌المللی، ملی و استانی در نقاط مختلف کشور تعیین گردید که تنها منطقه نمونه گردشگری شاندیز در استان خراسان رضوی در سطح بین‌المللی تعیین گردید.

باتوجه به هم پیوندی بین منافع ملی و منطقه ای نظرات متاثر از اندیشه و کنشگران بومی موید و مقوم تصمیمات فرادستی در سطح ملی و استانی گشت و توقع می رفت این طرح بزرگ با حساسیت و جدیت زایدالوصف و سرعت بیشتری در دستور کار مسئولین و متولیان امر قرار گیرد ، ولیکن در مقام اجرا ، علنا و عملا از اهداف و شعارهای اولیه فاصله گرفت . اهداف تعریف شده در طرح توجیهی اولیه منطقه نمونه که 27 دهکده فرهنگی - ورزشی و کاربریهای مکمل مورد نیاز آن را تصریح می نمود به صورت خلاصه به شرح ذیل است:

 *  ارتقاء نقش و سهم استان در تعاملات ملی و فراملی در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی

*  حفاظت و ارتقاء سطح توانمندی‌های محیطی و استانی در راستای توسعه پایدار

*  ایجاد تعادل و توازن دورن منطقه‌ای

* تقویت موقعیت ویژه و ممتاز زیارتی کلانشهر مشهد و توسعه سایر امکانات و زیرساخت‌های گردشگری و بهره‌برداری از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و توسعه نقش IT در فعالیت‌های خدماتی و گردشگری

*  ارتقاء نقش ورزش در تأمین سلامت جسمی و روحی و تقویت توانمندی‌های افراد و گروه‌های اجتماعی

*  ایمن‌سازی منابع زیستی و فعالیت در مقابل حوادث غیر مترقبه طبیعی

رویکرد جدید استانداری در دوره اخیر تمرکز بر توسعه پایدار ، جذب سرمایه و اشتغال آفرینی است . منطقه نمونه بین المللی که دروازه ورودی خود در پارک پردیسان است و به طور مستقیم و اصولی دسترسی مشهد به ارتفاعات فرادستی در رشته کوههای بینالود را فراهم می کند به تنهایی این قابلیت را دارد که تمامی اهداف یاد شده در دستور کار استانداری را تحت پوشش قرار داده و محقق نماید. با بی تفاوتی و عدم پیگیری موضوع از طریق متولیان شهر و عدم میل و رغبت مدیران منطقه نمونه نفس های این پروژه بزرگ به شماره افتاده است . برای برون رفت از این وضعیت می طلبد با استفاده از ظرفیت های موجود در شهر و پیگیری مجدانه و مستمر زمینه حیات دوباره این پروژه ملی فراهم گردد . 

منتظر دریافت نظرات شما هستیم

آرشیو تاریخی

اندازه فونت و ظاهر متن باش
S M T W Th F S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

کلمات کلیدی

آخرین مطالب

دستورالعمل اجرایی حمل و نقل دانش آموزان
دستورالعمل اجرایی حمل و نقل دانش آموزان
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد
کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد